sobota, 3 października 2015

Mikrokrab , microcrab - limnopilos naiyanetri

Limnopilos naiyanetri - Mikrokrab :

Królestwo: Zwierzęta
Typ: Stawonogi
Gromada : Pancerzowce
Rząd: Dziesięcionogi
Rodzina: Hymenosomatidae
Gatunek: Limnopilos naiyanetri
    



WYSTĘPOWANIE, POPULACJA, ZAGROŻENIE:

W przyrodzie występuje w niektórych rzekach Tajlandii.  Jest to gatunek który nie został jeszcze dokładnie zbadany. Nie podejmowano nawet badań mających na celu ocenienie liczebności populacji zwierząt na wolności.

WYGLĄD I USPOSOBIENIE:

Krabik ten jest naprawdę malutkim stworzonkiem. Osiąga ok. 0,8 - 1cm długości pancerza. Charakteryzują go dość długie odnóża. Kolor kraba to od kremowego po szary z brązowymi wzorami. Na odnóżach i skrzypcach posiada mikroskopijne włoski.
Mikrokraby są niezwykle płochliwymi stworzeniami. Większość czasu ukrywają się w szczelinach, gęstej roślinności a nawet przy braku kryjówek potrafią zakopać się w drobnym podłożu. Prowadzą całodzienny tryb życia .

WARUNKI HODOWLANE:

Kraby można trzymać już w niewielkich akwariach ok. 20 L.
 Parametry wody:
Ph - 7.2 - 8.0
Twardość - 8 -12
Temperatura: 22-28 stopni C
Gdy temperatura jest wyższa ok. 26-27 stopni krabiki przejawiają większą aktywność.
Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinkami z miejscami zacienionymi.

ODŻYWIANIE:

Krabiki są wszystko żerne . Odżywiają się zarówno pokarmami dla skorupiaków jak i poprzez włoski na odnóżach filtrują wodę z mikro zawiesin. Z moich obserwacji krabiki nie powinny być trzymane w krewetkariach . Dorosłym krewetkom nic nie grozi ale chcąc się dochować młodych będzie to trudne (mi zjadały młode krewecie red cherry).

ROZMNAŻANIE, DYMORFIZM PŁCIOWY:

Niestety dymorfizm płciowy nie jest zbadany. Rozmnaża się w słodkiej wodzie. Samica nosi jaja pod odwłokiem niestety długość trwania tego cyklu nie jest dokładnie znana. Samica po okresie inkubacji jaj wypuszcza larwy do toni wodnej. Larwy nie przypominają dorosłych krabów. Poprzez kolejne wylinki przeobrażają się w postać dorosłą. Ani liczba uwalnianych larw ani dokładny proces przekształcania nie jest zbadany.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
ok. 18-36 miesięcy

CENA :
Cena za sztukę waha się od 9zł do nawet 25zł.

Zdjęcia zapożyczone z internetu
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.